Januar kalder på varme kopper, bløde tæpper og te med både friskhed og dybde.
Denne måned har jeg udvalgt tre teer, der passer særligt godt til vinteren: krydret og sød, blid og cremet – og en urteblanding med en dejlig frugtig friskhed.
Her kan du møde månedens tre teer.
Appelsinsmåkage
Sort te med appelsin og krydderier
Denne aromatiske sorte te er den perfekte ledsager – ikke kun i juletiden.
Dens karakteristiske krydrethed kommer fra en rund kombination af søde æblestykker, varm kanel, krydret koriander, kardemomme, nelliker og en anelse frugtig peber.
Duften af saftige appelsiner og cremet sødme fuldender denne unikke smagsoplevelse.
Det er teen til:
-
eftermiddagskage – også uden kage
-
kolde vinterdage
-
dig, der elsker appelsin og krydderi
Appelsinsmåkage – en sort te med appelsin, kanel og krydderier, der kombinerer sødme og varme i en hyggelig kop, perfekt til både vinter og hverdag.
Himlens Kys
Grøn te med hindbær, fløde og karamelnoter
Himlens Kys er en blød og vintermagisk grøn te med smag af hindbær, frisk fløde og en delikat note af karamel.
Den minder om sne udenfor og varme indenfor – en te, der føles som at tage tæppet lidt tættere omkring sig.
Yoghurtcrisps og små sukkerkrystaller giver blandingen sit elegante, “vinterlige” udtryk.
Den er perfekt til dig, der kan lide:
-
grøn te, men med blødhed
-
bær og cremet sødme
-
hyggelige aftener og stille stunder
Himlens Kys – grøn te med hindbær, fløde og let karamel. En blød, cremet og vinterlig te med elegant sødme og bærnoter.
Feng Shui
Urteblanding med jordbær og bergamotte
Feng Shui handler om at skabe harmoni mellem mennesker og deres omgivelser.
I denne teblanding mødes farver, former og smage – inspireret af de fem elementer: træ, ild, jord, metal og vand.
Blandingen består af frugt og urter i smukke farver og forskellige former, som tilsammen giver en behagelig, afrundet smag. Den naturlige aroma binder ingredienserne sammen og giver en mild frugtig te med et strejf af citrus og bær.
Nu mangler kun det sidste element: vand – og så er koppen klar til din helt egen lille harmonioplevelse.
Det er en skøn te:
-
til aften og sen eftermiddag
-
naturlig aroma/balanceret naturlig smag
-
hvis du elsker let frugt og citrus fremfor krydderi
Feng Shui – naturlig urtete med jordbær og bergamotte. En frisk, frugtig og harmonisk te inspireret af Feng Shuis balance og elementer.
Hvilken bliver din januar-favorit?
Du kan:
-
vælge én af teerne
-
prøve dem alle tre
-
eller find teer fra tidligere måneder – så pakker jeg til dig.
Jeg glæder mig til at høre, hvilken te der bliver din januar-favorit.
Del gerne din kop på Instagram og tag @TeBoxen.dk – jeg elsker at se, hvordan du nyder din te derhjemme